C- prøve den 27. april 2019

 

Brugsprøven:  4 bestod ud af 5 fremmødte  -  dommer:  Annette Vestmar

 

Tak til Katja Juul Maaløe, som fik en fantastisk debut som prøveleder

sammen med sit team og gjorde det til en super god dag for alle

 

C-prøven

Dommere:  Lobke Bloten og Ole Buhl-Westermann, Fyn - Stine Maaløe Bach og Annette Vestmar
Begynder-Dummy-FormiddagTilmeldt: 26
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
1 Brian Lundø Nordsj Crack Of Dawn I'm In Love
DK16343/2016
Golden T

 

 AFBUD

2 Tine Greve Nordsj

Peka's Evita

 

Golden T
3 Jeanne devantier Nordsj Danagolds Dusty Dixie
DK18023/2011
Golden T  AFBUD 
4 Ninna Falkesgaard Nordsj Drumbeat Incrediblee
DK16231/2015
Lab T  3
5 Anker Helsing Nordsj Robust Black Freja
DK12847/2017
Lab T  0
6 Lone Muller Midtsj

MaggieMee

 

Golden T  1
7 Randi Pedersen Nordsj Durin's Opfindsomme Pondus
DK11029/2017
Flat H  Bedst hos Lobke Bloten
8 Rikke Jul Knudsen Nordsj Cuba Libre
DK18478/2016
Golden T  3
9 Dorthe Wiisbye Nordsj Lab Venatus Giphy
DK 06105/2017
Lab T  2
10 Marianne Johnsen Nordsj Black Blaze
9597-2016
Lab H  0
11 Susanne Kaare-Andersen Midtsj

Robinie Principes (Kenzo)

 

Lab H  3
12 sanne rasmusen Midtsj lab truepassion chloes honyebells
00878/2017
Lab T  0
13 John Christensen Midtsj Labdual Topas
DK11909/2018
Lab H  Ikke mødt
14 Carsten Lund-Jensen Nordsj Spjellerups Bowie af Brim
DK17456/2017
Lab H  AFBUD 
15 Erling Seeger Pedersen Midtsj Partridge Sunny Milo
11917/2018
Lab H  2
16 Sanne Jensen Sydsj Cheslabben Kute Copy
DK09835/2017
Lab T  AFBUD 
17 JENNY THOLIN Udl GULDKULLENS CLYDE HAZELBANK
SE45939/2014
Golden T  3
18 Cecilie Alexandersen /
Bent Alexandersen
Nordsj juelsgaard's pannacotta Lab H  3
19 Jørgen Jensen Lol-F Birdsongs Peace Of Cake
DK16143/2017
Lab T  1
20 Phillip Pearson /
Anina Steentofte
Nordsj Redborn First Edition
DK20085/2011
Toller H  2
21 Gert Jensen Nordsj LabLinkas Back on Track
DK 03693/2018
Lab H  0
22 Berit Lybecker /
Berit Lybecker
Nordsj Durin's Nysgerrige Gunner
DK10447/2016
Flat H  3
23 Michael Nielsen Nordsj LabLinka's Back to Basic
DK03692/2018
Lab H  Bedst hos Stine Maaløe Bach
24 Dennis Thøgersen /
Charlotte Marie Petersen
Nordsj tesla
03355/2017
Lab T  0
25 Bodil Lind Nordsj Starworkers Up All Night
14918/2012
Flat T  2
26 Viktoria Semyonova-Jaffe Nordsj Redborn Dynamic Raven
DK03398/2018
Toller T  0
 
Bedst i begynder-d 27apr19 
Dagens bedste hund i begynder, dummy og vinder af vandrepokalen skænket af Lyng's Jagtvåben,
blev nr. 7  Durin's Opfindsomme Pondus / Randi Pedersen
 
Dommere:  Lobke Bloten og Ole Buhl-Westermann, Fyn - Stine Maaløe Bach og Annette Vestmar
Begynder-VildtTilmeldt: 32
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
1 Thomas Richardt Midtsj Cut'n Cordoza's LV Vaneau (Ronja)
DK08728/2017
Lab T  2
2 Annette Sonja Fjorbak Olsen Lol-F Locksley Gundogs Indiana
DKK13798/2017
Lab T  Bedst hos Stine Maaløe Bach
3 Lise Bjerre Nordsj (Lab Dams) Becca
DK13846/2014
Lab T  0
4 Tonja Røslau Nordsj Cream Of Pearl's Zo That'z A Dream
DK06018/2015
Golden H  3
5 Thomas Nord-Larsen Nordsj Ibsa's Feisty Tango
DK02703/2018
Lab H  2
6 Jannie Olsen Nordsj Jaguar Janis Joplin v.d. Weeward
DK08366/2014
Lab T  3
7 Dorthe Viuff Nordsj

Zita

 

Lab T  2
8 Peter Jørgensen Nordsj Batmoors Gunfire Powell
DK04407/2018
Lab H  1
9 Hanne Hansen Nordsj Vino De Bacchus Navara
DK12594/2017
Lab T  0
10 Martin Sjøtlov Midtsj Drumbeat Montana
DK10807/2017
Lab T  2
11 Flemming Dissing Midtsj Leadway Daffodil
DK10929/2017
Lab T  1
12 Martin Josephsen Nordsj sagnlandets citadelle pike
dk03703/2018
Lab T  AFBUD
13 Peter Jørgensen Nordsj Maxjans Luke
DK02226/2018
Lab H  1
14 Kaspar Overmark Midtsj Dafys Liva
03203/2017
Lab T   AFBUD
15 John steen arndt jensen Nordsj Djabby
DK18560/2018
Lab H  AFBUD
16 Kim Hedegaard /
Karen-Margrethe Kristiansen
Midtsj Lab Eminentes Carolina Sweetheart
DK14280/2015
Lab T  2
17 Frederik Schwartz /
Pernille Schwartz
Nordsj MALONEDAWN KERRACH OF COPPERBIRCH Lab T  1
18 Lotte Tangaa Høg Nordsj Jorundals Cajsa
DK04091/2016
Lab T  2
19 Henrik Nielsen Nordsj

Kjelgaard's Benji (Max)

 

Ches H  0
20 Anders Hansen Sydsj Enzo
DK17256/2017
Lab H  Bedst hos Lobke Bloten 
21 Anne Drewsen Nordsj Lusky labradors Good Girl Piwi
dk14818/2017
Lab T  1
22 Kell Nielsen Midtsj

Glorylines Thunderstorm

 

Lab H  1
23 Tina Jungshoved Bjerre Midtsj Cut'n Cordoza's Confetti Girl
DK10548/2018
Lab T  1
24 Mia Denhardt Nordsj Darfys Liv
DK03206/2017
Lab T  2
25 Ken Markussen Nordsj Enjoy Nygaards Wonder Woman
DK11310/2017
Lab T

 

Ikke til start

26 Jette Schmidt Nordsj LUCKY Labradors Sky Runner
DK14817/2017
Lab T  1
27 Stine Bruun Nordsj Lucky labrador's City lights Tinka
Dk04840/2018
Lab T  3
28 John Martinussen /
Elisabeth Heyn
Nordsj Hakuna Matatas Pride Dirac
DK00750/2017
Lab H  3
29 Pernille Schwartz /
Pernille Schwartz
Nordsj Tuel Søs Anco Lab H  2
30 Kenneth Smith Petersen /
Pernille Schwartz
Nordsj Darfys Leffi
DK03207/2017
Lab T Bedst hos Ole Buhl-Westermann
31 Charlotte Nielsen Nordsj

Sagnlandets Pimm's Pike

 

Lab H  2
32 Kirsten Bryde Pedersen Midtsj Robust Brown Louis Azzoro
DK10140/2016
Lab H  1
 
 Bedst i begynder-v 27apr19
Dagens bedste hund i begynder, vildt - vinder af vandrepokalen skænket af Lyng's Jagtvåben & vandrefad
fra den syngende hundefører blev nr. 30  Darfys Leffi / Kenneth Smith Petersen
 
Dommer:  Anja Buhl-Westermann, Fyn
Åben-FormiddagTilmeldt: 11
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
1 Lars Buhl Nordsj Divya
10744/2011
Lab T  1
2 Christian Lundgren Nordsj Minimax
DK15853/2014
Lab H  0
3 Per Hansen Nordsj

Ronja

 

Lab T  1
4 Øivind Kaas-Larsen Nordsj Durins Nysgerrige Fena
10450/2016
Flat T  0
5 Kell Nielsen Midtsj

Melicmark Chanterelle

 

Lab T  D
6 Lizanne Ahlgreen Nordsj Partidge Clever Buddy
DK14486/2016
Lab H  0
7 Peter Schou Andersen Nordsj Hilderyth Josephine
DK19783/2014
Golden T  3
8 Per korneliussen Nordsj Robin
Dk 15852/2014
Lab H  D
9 Kern Pedersen /
Kern Pedersen
Nordsj Kappelhøjen's Gudinde Athene
DK14433/2015
Lab T  2
10 Pernille Schwartz /
Pernille Schwartz
Nordsj Copperbirch Viper Lab H  0
11 Sonja Sønder Larsen Nordsj Partridge Clever Maddi
DK14492/2016
Lab T  1
 
Åben-EftermiddagTilmeldt: 9
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
12 marianne nybo Nordsj Maxjans Spencer
DK03665:2016
Lab H  3
13 Tina Jungshoved Bjerre Midtsj Cut'n Cordoz'a Firestone
DK04027/2015
Lab H  2
14 Lars Mertz Midtsj Vida My Melodie of Golden Spirit
DK17836/2016
Golden T  0
15 Jjørgen Olsen Nordsj Lucky labradors Ice Zone Ziggy
DK 11446/2017
Lab T  2
16 Gert Krog /
Dorte Krog
Midtsj Spjellerups Lennox
8622/2016
Lab H  Bedste hund hos dommer
17 Birgitte Jørgensen Nordsj Kjelgaard's Baki
DK12597/2017
Ches H  D
18 Bo Eriksen Nordsj

Durins Mageløse Mollie

 

Flat T  0
19 Marianne Sofie Bønnerup Mortensen Nordsj Kria (Mango)
DK04754/2014
Lab T  0
20 Cecilie Alexandersen /
Bent Alexandersen
Nordsj juelsgaard's Vulcanos Lab H  3
 
 Bedst i åben klasse 27apr19
Dagens bedste hund i åben klasse - vinder af vandrepokalen skænket af Lyng's Jagtvåben & vandrefad
fra den syngende hundefører blev nr. 16  Spjellerups Lennox / Gert Krog
 
Dommer:  Gert W. Knudsen, Fyn
VinderTilmeldt: 13
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
1 Jette schmidt Nordsj Partridge Happy Dante'
DK16718/2015
Lab T  
2 carsten skovgaard Nielsen Nordsj Meadowlark Welsh Rabbit
08675/2014
Lab H  
3 Lene Sørensen Nordsj Niclanoma's Milling Deefer
DK14117/2013
Golden T  
4 Jytte Rasmussen Lol-F Seahill High Wind Pochard Reefer
DK01792/2015
Lab H  2. vinder
5 Kaj Klysner Nordsj Niclanoma's Milling Diaz
DK 14114/2013
Golden H  
6 Hanne Søndenbroe Nordsj Guamikenis Virginia Woolf Lab T  
7 Michelle mulet Midtsj Lucky labradors Mille honey Moon
Dk04958/2016
Lab T  1. vinder 
8 Jørgen Jacobsen Nordsj Jagtlabben's Samson
DK15936/2014
Lab H  3. vinder
9 HV Rasmussen Nordsj

citta

 

Lab T  
10 Jan Sørensen Lol-F Lucky lab A Icon
DK 07077/2015
Lab H  4. vinder 
11 Lone Gendrup Nordsj

Darfys Tudor

 

Lab H  AFBUD
12 Claus Bjerre Midtsj Asap timber Online
DK13464/2013
Lab H  
13 Hanne Søndenbroe Nordsj

Seadiver's Cody

 

Lab H  AFBUD
 
 Vinderklasse 27apr19
 Vinder af vandrepokalen skænket af Lyng's Jagtvåben blev 1.v  Lucky labradors Mille honey Moon / Michelle Mulet
2.v  Seahill High Wind Pochard Reefer / Jytte Rasmussen - 3.v  Jagtlabben's Samson / Jørgen Jacobsen -
4.v  Lucky lab A Icon / Jan Sørensen
Dommer:  Lars Mertz, Midtsjælland
VeteranTilmeldt: 8
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
1 Peter Schou Andersen Nordsj Hilderyth Ida
DK07281/2010
Golden T  1
2 Per korneliussen Nordsj Stonesteady.Nala
Dk20142/2009
Lab T  2 
3 Lizanne Ahlgreen Nordsj

Lucky Labrador DJ Breeze

 

Lab H Bedste hund hos dommer
4 Jytte Rasmussen Lol-F Lille Udstrup's Nalle
DK22759/2009
Lab H  1
5 Dorthe Larsen Nordsj

Soya

 

Flat T  2
6 Peter Schou Andersen Nordsj Hilderyth Isabell
DK07282/2010
Golden T  1
7 Lene Sørensen Nordsj Niclanoma's Puklink's Last Camilla
DK18106/2009
Golden T  3
8 Stine Maaløe Bach Nordsj Niclanoma's Kaj Co-Driver Line
DK09774/2008
Golden T  2
 
 Veteran 27apr19
Dagens bedste hund i veteranklasse blev nr. 3  Lucky Labrador DJ Breeze / Lizanne Ahlgreen
 
Dommer:  Lars Mertz, Midtsjælland
SuperveteranTilmeldt: 4
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
1 Dorthe Wiisbye Nordsj Shootdog Lucinda
DK 09502/2008
Lab T  1
2 Kern Pedersen /
Kern Pedersen
Nordsj Kip's Akeela
DK17840/2007
Lab T Bedste hund hos dommer
3 Kaj Klysner /
Susanne Forchhammer
Nordsj sungold Job A Holic
DK12201/2007
Golden T  2
4 Hanne Hansen Nordsj Seadiver's Shawnee
14024/2006
Lab T  AFBUD

 

 Superveteran 27apr19

Dagens bedste hund i superveteranklasse blev nr. 2  Kip's Akeela / Kern Pedersen

 

Dansk Retriever Klub - Region Nordsjælland