C- prøve - Jespervej i Hillerød den 16. februar 2019

 

Brugsprøven: 15 bestod ud af 18 fremmødte - dommer: Hanne Søndenbroe

 

C-prøven

 

GEMINA gav dummy til bedste hund i begynder- og åbenklasse og til 1.-4. vinder i vinderklassen

 

Tak til sponsor

Dommere i begynder 1 - ulige numre:  Annette Vestmar  og Torben Meincke
Dommere i begynder 2 - lige numre:  Bent Müller og Flemning Nøhr

Begynder-Formiddag
Tilmeldt: 39
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
1 Helle Fransen Nordsj Enjoy Nygaards Pouilly Fume
DK09656/2016
Lab T  3
2 Jannie Olsen Nordsj Fabulouslab Chanel No. 5
DK08715/2017
Lab T  0
3 Thomas Richardt Midtsj Cut'n Cordoza's LV Vaneau (Ronja)
DK08728/2017
Lab T  1
4 Flemming Dissing Midtsj Leadway Daffodil
DK10929/2017
Lab T  2
5 Johnny Nielsen Nordsj Betty
DK16273/2017
Golden T  2
6 Kim G W Nielsen Nordsj

Partridge Clever Brody

 

Lab H  0
7 Lise Bjerre Nordsj (Lab Dams) Becca
DK13846/2014
Lab T  3
8 Line Mølholm Hansen Nordsj Lab Kenholm Pinocchio
DK06609/2017
Lab H  3
9 Michael Nielsen Nordsj LabLinka's Back to Basic
DK03692/2018
Lab H  3
10 Rene Andersen Midtsj rico
16439/2017
Lab H  2
11 Mia Denhardt Nordsj Darfys Liv
DK03206/2017
Lab T  1
12 Carsten Jensen Nordsj lab Dams Ella
dk17582/2017
Lab T  1
13 Martin Josephsen Nordsj sagnlandets citadelle pike
dk03703/2018
Lab T  1
14 Laila Nielsen Midtsj Glorylines Thunderstorm
DK06690/2017
Lab H  0
15 Kurt Thorup Nordsj Gaia
DK13022/2017
Lab T  Bedste hund Begynder 1
16 Anker Helsing Nordsj Robust Black Freja
DK12847/2017
Lab T  3
17 John steen arndt jensen Nordsj Djabby
DK18560/2018
Lab H  2
18 Gitte Svendsen Lol-F Birdsong's Purple Rain
DK16141/2017
Lab H  0
19 Jørgen Jensen Sydsj Birdsongs Peace Of Cake
DK16143/2017
Lab T  1
20 Marianne Johnsen Nordsj Black Blaze
4528298
Lab H  0
21 Hanne Hansen Nordsj Vino De Bacchus Navara
DK12594/2017
Lab T  AFMELDT
22 Pernille Schwartz Nordsj

Tuel Søs Anco

 

Lab H  0
23 Sanne Jensen Sydsj Cheslabben Kute Copy
DK09835/2017
Lab T  AFBUD
24 Connie Svane Nordsj Lab Berkas C Mowgli
DK10392/2018
Lab H  0
25 Susanne Hemmingsen Nordsj Lab Heartbreaker's El Paso
DK07165/2017
Lab H  3
26 Mik Arndt Jensen Nordsj

Bailey

 

Lab T  2
27 Berit Lybecker Nordsj Durin's Nysgerrige Gunner
DK10447/2016
Flat H  0
28 Jette schmidt Nordsj Lucy Labradors Sky Runner
DK14817/2017
Lab T  1
29 Anders Hansen Sydsj Enzo
DK17256/2017
Lab H  1
30 Lene eliasen Midtsj lucky labradors My Fine Dog
dk08769/2018
Lab T  3
31 Peter Funk Nordsj Drumbeat dance tonight Lab T  3
32 Susanne Forchhammer Nordsj Ladyburn A Taste of Gold
DK18034/ 2017
Golden T  3
33 Tina Schilling Hansen Sydsj Lucky Labrador's Eddy Nice Deal
DK14814/2017
Lab H  0
34 Pia Holm Nielsen Nordsj danagolds keep working
dk12559/2017
Golden H  1
35 Tine Dyreborg Johansen Midtsj Z-labbens Black Zonne
DK09401/2017
Lab T  1
36 Winni Sørensen Nordsj Golden Wiki Asti
DK00484/2018
Golden T

 Bedste hund

Begynder 2

37 AnnSofi Hoijenstam Udl Moonstruck Making Love
SE55337/2017
Flat T  2
38 Kiki Kjær Flensted Nordsj Leica
DK03212/2017
Lab T  2
39 Jesper Rasmussen Nordsj Orlik Zippo
DK05609/2017
Lab H  2
  
Begynder-EftermiddagTilmeldt: 23
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
40 Maria Tuldahl Midtsj Tuldahl's Pumpkin
dk14844/2016
Toller H  3
41 Tonja Røslau Nordsj Cream Of Pearl's Zo That'z A Dream
DK06018/2015
Golden H  1
42 Helle Fischer Nordsj Lab Heartbreakers Crocodile Rock
DK01091/2016
Lab H  2
43 Jesper Nyholm Midtsj Jorundals Calle
DK04088/2016
Lab H  3
44 Jeanett Bruun Nordsj Jagtkammeratens Abby
DK17897/2016
Lab T  2
45 GItte Jensen Nordsj Gold Force Musicmaker
dk 19330/2015
Golden T  0
46 Jane Broberg Nordsj Golden Quickstep Daffodil
DK05827/2016
Golden T  0
47 Ken Markussen Nordsj Enjoy Nygaards Wonder Woman
DK011310/2017
Lab T  2
48 Charlotte Nielsen Nordsj Sagnlandets Pimm's Pike
DK03702/2018
Lab H  1
49 David Devantier Nordsj Bockgold Lucie in the sky
DK02664/2018
Golden T  3
50 Mia Drewsen Nordsj

shootdog Castiel

 

Lab H  2
51 Sanne rasmussen Midtsj Lab truepassion chloe's honeybells
DKK 000878/2017
Lab T  2
52 Mette Møller Jensen /
Hanne Møller Jensen
Nordsj LabLinka's All You Need Is Love Lab T  0
53 Klara Lind Sydsj Lucky Labradors Searchlight Marlie
DK04837/2018
Lab H  1
54 Karina andersen Nordsj Bulder
Dk08722/2015
Golden H  1
55 Tristan Drewsen /
Martin Drewsen
Nordsj Prana camino Lab H  1
56 Dorte Hjelm Jensen Nordsj Emla
DK10252/2017
Lab T  3
57 Bodil Lind Nordsj Starworkers Up All Night
14918/2012
Flat T  2
58 Klaus Bie Nordsj Hannah
DK12760/2016
Lab T  0
59 Kenneth Smith Petersen /
Pernille Schwartz
Nordsj Darfys Leffi
dk03207/2017
Lab T  1
60 Birgitte Meiborg Nordsj

Labdual Jive

 

Lab H  0
61 Kurt Petersen Nordsj Gias Golden Echo to Lunius Falcon
DK13123/2017
Golden H  3
62 Henrik Nielsen Nordsj Benji og Maxi
undefined
Ches H  0
 
Begynder 16feb19 
 Bedste hunde i Begynderklasse: nr. 15  Gaia / Kurt Thorup og nr. 36  Golden Wiki Asti / Winni Sørensen
 
Dommere: Lene Meincke og Pia Bielefeldt
Åben-FormiddagTilmeldt: 18
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
1 Kell Nielsen Midtsj Melicmark Chanterelle
DK16833/2015
Lab T  0
2 Ninette Kragh Nordsj Beechbrook Daisy Duck
DK07797/2017
Lab T  3
3 Dennis Voxted Nordsj Joe's Lord Cooper
DK20057/2016
Golden H  0
4 Lizanne Ahlgreen Nordsj Partidge Clever Buddy
DK14486/2016
Lab H  1
5 Pernille Schwartz Nordsj

Copperbirch Aimee

 

Lab T  1
6 Anni Holm Nielsen Nordsj Kappelhøjens Kronprinsesse Maz
dk15313/2016
Lab T  3
7 Henrik Pedersen /
Ninette Kragh
Nordsj Locksley Gundogs Almighty Mint
DK04666/2018
Lab T  3
8 Bengt Rommelhoff Midtsj Lab.Rommelhoffs Bellis Bena
DK13759/2016
Lab T  1
9 Kern Pedersen Nordsj Kappelhøjens Gudinde Athene Lab T  AFBUD
10 Sonja Sønder Larsen Nordsj Partridge Clever Maddi
DK14492/2016
Lab T  3
11 Gert Krog Midtsj Spjellerups Lennox
008622/2016
Lab H  3
12 Martin Drewsen Nordsj MaxJans Fitz
DK03663/2017
Lab H  2
13 Pia Bielefeldt Nordsj LaTrifli
DK03994/2015
Lab T  AFMELDT
14 Lone Gendrup Nordsj

VinoDeBacchus Lynnette

 

Lab T  AFBUD
15 Anne Drewsen Nordsj Nøhrenas D Maggi
dk05816/2013
Lab T  1
16 Christian Lundgren Nordsj Minimax
15853/2014
Lab H  2
17 Ole Elming /
Jan Hansen
Nordsj Wetgate Fonzie
386758
Lab H  3
18 Lars Buhl Nordsj Divya
10744/2011
Lab T  1
 
Åben-EftermiddagTilmeldt: 21
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
19 Jeanne Devantier Nordsj Danagolds Dusty Dixie
DK18023/2011
Golden T  0
20 Erik Abrahamsen Nordsj Morton just my friend
DK06628/2013
Golden T  3
21 Jørgen Olsen Nordsj Lucky Labradors Ice Zone Ziggy
11446/2017
Lab T  3
22 Flemming Nøhr Nordsj Sagnlandets Glory Zippo (Cuba)
DK05614/2017
Lab T  2
23 Dorte Klarskov Mahler Sydsj Little Mhors Megan
DK 10978/2016
Golden T  1
24 Andreas Nielsen Lol-F Lab Cavis Mustang sally
Dk03292/2017
Lab T  3
25 Connie Svane Nordsj Lab Berkas B. Wombat
DK11103/2016
Lab H  0
26 Søren Hansen Nordsj Farmens Lab Buster
DK03225/2016
Lab H  3
27 Susanne Hemmingsen Nordsj Robust Brown Zermatt
dk11152/2013
Lab H  3
28 per hansen Nordsj Ronja
DK03213/2017
Lab T  0
29 Marianne Sofie Bønnerup Mortensen Nordsj Kria (Mango)
DK04754/2014
Lab T  3
30 Pernille Schwartz Nordsj

Copperbirch Viper

 

Lab H  0
31 Helle Dissing Nordsj

Jagtlabbens Tiger

 

Lab H  2
32 Annelise Johansen Nordsj Discovery
DK12137/2015
Golden T  2
33 Mikael Jørgensen Nordsj Friia Angi Puyo Luh
DK06379/2015
Flat T  1
34 Bo Eriksen Nordsj

Durins Mageløse Moliie

 

Flat T  2
35 Carina Rømer Winther Lol-F Alaska
DK18068/2016
Lab H  2
36 Johnny Nielsen Nordsj Cawood Chanti (Banjo)
DK16740/2016
Golden H  2
37 Dorthe Larsen Nordsj

Soya

 

Flat T  AFMELDT
38 Mette Hansen Lol-F

Aiko

 

Lab T  1
39 Hanne Søndenbroe Nordsj Guamikeni's Virginia Woolf
DK14806/2016
Lab T

 

Bedste hund

 
 Åben klasse 16feb19
 Bedste hund i Åben klasse:  nr. 39  Guamikeni's Virginia Woolf / Hanne Søndenbroe
 
Dommere: Carsten Skovgaard Nielsen og Preben Arenfeldt
VinderTilmeldt: 30
Nr. Fører/Ejer Region Hundens navn Race Køn Præmiering
  Peter Schou Andersen Nordsj Hilderyth Isabell
DK07282/2010
Golden T  
  Peter Schou Andersen Nordsj Hilderyth Ida
DK07281/2010
Golden T  
  HV Rasmussen Nordsj citta Lab T  
  Jette schmidt Nordsj Partridge Happy Dante'
DK16718/2015
Lab T  
  Johnny Nielsen Nordsj Bailey
DK11899/2014
Golden H  
  Lise Gørtz Sydsj Bjoljahn Flaming Thunderbird
DK01171/2015
Lab T  
  Dorte Klarskov Mahler Sydsj

Gleen Mhor's Mia

 

Golden T  AFBUD
  charlotte Rasmussen Sydsj

Piperfield Sia's Kia

 

Lab T  4. vinder
  charlotte Rasmussen Sydsj

Glenanne Nero

 

Lab H  2. vinder
  Lars Mertz Midtsj Vida My Melodie of Golden Spirit
DK17836/2016
Golden T  
  Tina Schilling Hansen Sydsj Lucky Labrador's T. Woody Woodstock
DK06994/2015
Lab H  
  Tina Schilling Hansen Sydsj Lucky Labrador's Boardslide Stewart
DK09761/2016
Lab H  3. vinder
  Sidsel Bromose Nordsj Connor
DK03825/2016
Lab H  
  Hanne Mårtensson Nordsj Morton Karoline Tusindfryd
DK04731/2014
Golden T  AFBUD
  Kim Baundal Nordsj Høghedens Xante
DK17754/2014
Golden T  
  Berit Marie Jørgensen Nordsj Maxjans Kaya
DK03663/2016
Lab T  
  Lene Hobert Nordsj

Striphead Duke

 

Lab H  
  Ronnie Sydsj Darfys Hr. Monet
dk13590/2915
Lab H  
  Pia Bielefeldt Nordsj Ravensbank Economist
Dk07875/2011
Lab T AFMELDT 
  Frederik Schwartz /
Pernille Schwartz
Nordsj Copperbirch Tafi Lab H  
  Susanne Wærling Nordsj Spjellerups Iago
DK08621/2016
Lab H  
  Lone Gendrup Nordsj

Darfys Tudor

 

Lab H  AFBUD
  Anne Drewsen Nordsj Maxjans Athos
dk08120/2015
Lab H  
  Per Andersen Sydsj

Sambo

 

Lab H  
  Stine Maaløe Bach Nordsj Gleen Mhor's Frøken Solvej
DK11066/2013
Golden T  
  Morten Rossau Midtsj Team Timberline In a Hurry Lab H  
  Lise Barfoed-Hoj Lol-F Partridge Proud Estephe
17290/2014
Lab T  1. vinder 
  Henrik Jorgensen Midtsj Stenhøjgårds Fraxinus Excelsior
DK04328/2016
Lab H  
  Benedikte Winkelhorn Nordsj Lucky Labrador's Heelflip Hector
DK09759/2016
Lab H  AFBUD
  Jens Trane Midtsj Sagnlandets Napa Racer
dk07958/2014
Lab T  AFBUD

 

Vinderklasse 16feb19 

 Fra venstre:  1.vinder Partridge Proud Estephe / Lise Barfoed-Hoj  -  2.vinder Glenanne Nero / Charlotte Rasmussen

3. vinder Lucky Labrador's Boardslide Stewart / Tina Schilling Hansen  -  4. vinder Piperfield Sia's Kia / Charlotte Rasmussen

Dansk Retriever Klub - Region Nordsjælland